Být kuchařem je dnes v módě

ISŠ SlavkovAktuálně

V televizi pomalu nic jiného než pořady o vaření nevysílají. A nemusíte být zrovna Pohlreichem, aby si vaše jídlo objednal premiér. Nebo třeba rakouský kancléř. Stačí chodit na Integrovanou střední školu ve Slavkově u Brna. Právě učni z oboru kuchař-číšník dostali minulý čtvrtek příležitost předvést svoje dovednosti. Premiér a rodák z nedaleké Telnice Bohuslav Sobotka si je vybral, aby připravili občerstvení na jeho setkání se slovenským předsedou vlády Robertem Ficem a rakouským kancléřem Wernerem Faymannem, které se konalo minulý čtvrtek na slavkovském zámku.


Šéfové vlád nejprve u Mohyly míru uctili položením věnce památku padlých vojáků před 209 lety v bitvě tří císařů. Pak na zámku v Divadelním sále jednali o omezení čerpání dotací z Evropské unie, posílení spolupráce, zlepšení dopravního spojení mezi jednotlivými městy, ukrajinské krizi a jednotných názorech na zasedáních Evropské rady. Přitom pojídali kanapky, koláčky a ovocné špízy, popíjeli kávu či čaj a nechávali se obsluhovat od žáků z místní střední hotelové školy. Mezitím na novináře, zmrzlé čekáním venku na příjezd politiků, čekala teplá gulášová polévka, koláčky, ovocný táč a obložené bagety.

„Dostali jsme poměrně přesné instrukce, co pro koho a na kdy máme připravit. Jídlo měli na starost kuchařští učni a obsluhu žáci hotelnictví,“ vysvětluje jedna z učitelek slavkovské školy Marie Novoměstská.

Jídlo muselo být na čtvrtečním stole čerstvé. Přesto jej škola začala připravovat už od pondělí, aby všechno stihli. „Děti nervózní nebyly. Braly to v pohodě. Sobotka je Slavkovan a nebylo to poprvé, co jej viděly,“ dodává Novoměstská. Žákyně třetího ročníku Gabriela, která obsluhovala na tiskové konferenci premiérů a kancléře, její slova potvrzuje. „Máme to jako povinnou praxi. Podobné akce jsme už párkrát připravovali, takže jsme na to docela zvyklí,“ říká.  

Vrchol povinné praxe 

Navíc to nebyla Sobotkova první návštěva školy. V říjnu minulého roku se přijel podívat, jak se žákům i učňům všech oborů integrované střední daří. Potom s nimi poobědval ve školní jídelně, kde mu rovněž uvařili ještě nevyučení kuchaři. „Zajímal se také například o automechaniky a truhláře, nejen o kuchaře a číšníky. Ve školní jídelně obědval za přítomnosti všech žáků. Pokud vím, tak i Úřad vlády spolupracuje s některou z pražských hotelových škol. Možná, že odtud vzešel nápad oslovit nás, abychom zajistili catering a občerstvení,“ zdůvodňuje ředitelka Vladislava Kulhánková, proč premiér dal pravděpodobně přednost škole před cateringovými společnostmi a restauracemi, které údajně o možnost pochlubit se svým jídlem také stály.

„Děti se buď dobrovolně přihlašovaly, nebo jsme některé oslovovali sami. Převážně se na tom podílely druhé až čtvrté ročníky, ale jeden chlapec byl z prvního ročníku.Brali jsme jen ty, kteří o to skutečně projevily zájem. Bylo to pro ně vyvrcholení praxe na naší škole,“ uzavírá Kulhánková.

Jen oběd zajišťovali zaměstnanci restaurace U Fidela. Její majitel je bývalým žákem slavkovské střední školy a s těmi současnými žáky a učiteli na přípravě celé akce spolupracoval. 

Na podobnou příležitost si žáci ze Slavkova budou muset asi pár let počkat. Předsedové vlád se mají v plánu příští rok sejít na Slovensku. A ten další nejspíše v Rakousku.

Dominika Hromková, MF Dnes