Hosté z Maďarska poznávali českou kuchyni i bitvu tří císařů

ISŠ SlavkovAktuálně

 

V rámci výměnného pobytu projektu Vyvážíme jižní Moravu k nám dne 30. 11. 2016 přijeli žáci a pedagogický dozor z Budapešti a pobývali u nás do 4. 12. 2016.


Každý den pod vedením našich žáků se učili v dopoledních hodinách připravovat typická česká jídla. Nabídli jsme ale mnohem víc. Hned po příjezdu jsme jim ukázali památky našeho města, obdivovali krásy místního kostela, barokní zámek, renesanční radnici i Panský dům.
Večer se zúčastnili krásného houslového koncertu pod vedením našeho předního českého houslisty Václava Hudečka. Vydali jsme se také po stopách bitvy, kde jsme navštívili Mohylu míru a místní muzeum, zastavili jsme se na  Žuráni, zhlédli Santon i Starou poštu.
Maďarští žáci poznali také město Brno, byli nadšeni z katedrály svatého Petra a Pavla, kasemat na Špilberku, Staré radnice a v neposlední řadě vánočních trhů. Díky napoleonským slavnostem ve Slavkově u Brna jsme měli možnost večerní prohlídky zámku, dále krásné kostýmované prohlídky, která nás všechny ponořila do roku 1805. Rekonstrukce bitvy proběhla v sobotu 3. 12. 2016, kterou všichni opravdu obdivovali, stejně tak jako dobytí radnice vojáky, defilé vojáků a závěrečný velkolepý ohňostroj. Výměnný pobyt u nás se maďarským žákům velmi líbil a věřím, že naše spolupráce bude nadále pokračovat a úspěšně se rozvíjet. Velké poděkování patří náměstkovi JMK R. Hanákovi, který projekt podpořil. Díky této nové spolupráci jsme získali další partnerskou školu, se kterou bychom chtěli spolupracovat i v dalších letech.

Mgr. J. Výletová, ISŠ