Exkurze do JE Dukovany a vodní elektrárny Dalešice

ISŠ SlavkovAktuálně

 

Dne 11. 10. 2019 se žáci prvního a druhého ročníku oboru podnikání zúčastnili zajímavé exkurze do jaderné elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice.


Žáci se nejen díky výukovým videím dozvěděli mnoho informací o výrobě elektrické energie z jaderného i vodního zdroje a díky poutavému výkladu pracovnic informačního centra doprovázenému ukázkami na podrobných modelech si odnesli cenné poznatky obohacené o názorné příklady. Viděli například mlžnou komoru, ve které je možné pozorovat na vlastní oči různé druhy záření a mohli si vyzkoušet výrobu energie vlastními silami – šlapáním na rotopedu bylo možné roztočit větrák, rozeznít rádio nebo spustit mixér. Zjistili také, že vstup do elektrárny je podmíněn mnoha bezpečnostními opatřeními, která si mohli sami na reálných přístojích umístěných v informačním centru vyzkoušet. Šlo například o procházení bezpečnostním rámem, biometrický scan ruky nebo průchod tzv. „kolotočem“.
V Dalešicích žáci zblízka pozorovali již vyřazenou Francisovu turbínu, které jsou v elektrárně čtyři a běžně pohánějí generátory vodní elektrárny. Žáci měli také možnost nahlédnout do strojovny a paní průvodkyně jim na modelu vysvětlila, jak se vyrábí elektrická energie pomocí vody.
Exkurze žáky velmi bavila a rozšířila jim znalosti o elektrárnách v České republice.

Mgr. Marcela Burgetová, ISŠ