Comenius camp Slavkov u Brna

ISŠ SlavkovAktuálně

Comenius camp Slavkov u Brna

„Katie, I don’t want to go…“, slzící švýcarské dívenky už asi popáté objímají svoji kamarádku, na které doslova visí a odmítají se pustit. „Takhle do mě ještě nikdo v životě nebyl zamilovanej“, reaguje Katka na vlnu emocí… Ne, to není scéna z moravské telenovely, ale reálný výjev z brzkého čtvrtečního rána, který sám o sobě vypovídá o předchozích třech dnech, které angličtí, francouzští, italští, němečtí, polští a švýcarští studenti z našich partnerských škol sdružených v projektu Comenius – Partnerství škol strávili na Integrované střední škole ve Slavkově u Brna. 

 


 

 

Když se před více jak rokem diskutovalo v německé Bochumi o společném programu, byla naše škola jednou z těch, které se přihlásily k pořadatelství jednoho ze čtyř Comenius campů. Po setkání ve švýcarské Ženevě a anglickém Sheffieldu přišel na řadu moravský Slavkov u Brna. Tematické workshopy vycházely z článku 2 Všeobecné deklarace lidských práv a zaměřily se na etnické skupiny ve společnosti. V úterý studenti připravovali prezentace na vylosované téma týkající se romského etnika (historie, současnost, řemesla, zvyky a tradice, jídlo a bydlení), ve středu v rámci simulační hry rozhodovali o vybudování uprchlického tábora a odpoledne měli možnost setkat se osobně s pamětnicí romského holocaustu, s paní Machálkovou, které patří velký dík za to, že si udělala čas a podělila se
o své životní zkušenosti s mladými lidmi. Na tomto místě je třeba také poděkovat dvěma milým dámám z Muzea romské kultury v Brně, Julii Svatoňové a Kristýně Staňkové, za přípravu a organizaci workshopů. Symbolickou tečkou byla návštěva vily Tugendhat, kterou její původní majitelé museli opustit před blížící se druhou světovou válkou kvůli svému židovskému původu.
 Nejen workshopy zaměstnávaly po celé tři dny zahraniční studenty. Za město Slavkov u Brna účastníky přivítal v prostorách radnice místostarosta města Ing. J. Doležel a tajemník města P. Dvořák. V tento slavnostní okamžik se jednotliví zástupci podepsali do pamětní knihy města.
Vzhledem k příznivému počasí si mohli zahraniční hosté vyzkoušet i golf v místním golfovém areálu a tímto děkujeme panu Davidu Golcovi za zajištění této akce. Pro většinu studentů to bylo poprvé, kdy měli možnost vzít do ruky skutečnou golfovou hůl a na chvíli se cítit jako Tiger Woods. Že to není vůbec jednoduché, se přesvědčili po prvních odpalech, ale díky skvělému instruktorovi Janu Jakoubkovi, se mnozí začali rychle zlepšovat. Nová napoleonská expozice na slavkovském zámku zaujala především francouzskou skupinu a pochopitelně pánskou část osazenstva. Pozdní odpoledne a večery trávili studenti v hostitelských rodinách našich studentů. Vřelou a přátelskou atmosféru pak umocnila závěrečné setkání ve školní jídelně, kterou si společně užili účastníci campu se studenty z hostitelských rodin. Hostitelským rodinám rovněž patří velký dík, protože je to také jejich zásluha, že se u nás zahraniční studenti cítili velmi dobře, o čemž svědčí nadšené e-maily, které k nám chodí z našich partnerských škol.

Mgr. Vladimír Hirt

 

Poděkování organizátorům campu

Jménem svým i vedení ISŠ velmi děkuji za přípravu a bezchybný průběh Comenius campu Mgr. Marcele Burgetové, Mgr. Šárce Freyové a zvláštní poděkování patří „motoru“ tohoto campu Mgr. Vladimíru Hirtovi. Velmi si cením času a energie, kterou tomuto campu věnovali. Díky tomuto setkání zahraniční žáci a učitelé poznali naši školu s jejími žáky a učiteli, město Slavkov u Brna i Českou republiku.

Mgr. Vladislava Kulhánková

 


Camp očima žákyň školy

Jelikož jsem se nejen zúčastnila tohoto projektu, ale také jsem i ubytovávala německou studentku, tak mám mnohem víc zážitků a jsem za to ráda. S mojí zahraniční „sestrou“  Reendou jsme se v pořádku domluvili, a když už ne slovy, tak alespoň pantomimou.
V pondělí večer jsme si Reendu vyzvedli a seznamovali jsme se. Úterý bylo hodně poznávací se všemi studenty, a jelikož byli už od začátku hodně přátelští, tak mě bavilo slyšet různé národnosti, jak se všichni pokoušíme domluvit jedním jazykem, který umíme. Třetí den ráno, když jsme hráli simulační hru, nebylo to zrovna nic pro mě, protože to bylo složitější, ale snažila jsem se jim alespoň rozumět a pochopit, o co jde. Nejlepší bylo odpoledne, programy mě moc bavily a všichni jsme si rozuměli. Také se mi líbilo, jak z toho byli nadšení studenti z jiných zemí, že jsou v ČR. Čtvrtý den byl smutný, protože odjížděli ve chvíli, když jsme se zrovna sblížili. Celkově to pro mě byl skvělý zážitek a jsem ráda, že jsem se zúčastnila. Byla skvělá zkušenost.

N. Klímová, žákyně školy

 

Projekt Comenius nám umožnil seznámit se se spoustou studentů z ostatních zemí. Jsem velmi ráda, že jsem se tohoto projektu mohla zúčastnit. Navštívili jsme slavkovské památky, poté jsme jeli do Brna, kde jsme také navštívili mnoho zajímavých míst. Myslím si, že tento projekt nám dal obrovskou šanci, jak se zdokonalit ve výuce cizího jazyka jinými způsoby než ve škole. Doporučila bych i jiným studentům, aby se zúčastnili tohoto projektu.

T. Horká, žákyně školy