18. ročník literární soutěže o cenu Filipa Venclíka

ISŠ SlavkovAktuálně

 

Žáci třídy 3.A HT se letos zúčastnili celostátní literární soutěže pořádané pražskou hotelovou školou Radlická, pod záštitou rodičů tragicky zesnulého studenta Filipa Venclíka, který se zastal člověka napadeného v metru, agresor se však obrátil proti němu. Druhý den Filip v nemocnici svým zraněním podlehl.


Letošním tématem soutěže byly Magické osmičky, což je aktuální téma vzhledem k loňskému 100. výročí vzniku Československa. Na výběr bylo ze tří útvarů – povídka, báseň či novinový článek. Po delší úvaze jsem si vybral povídku, kterou si k psaní zvolilo nejvíce účastníků soutěže. Celkem bylo vybráno 193 prací z celé republiky. Slavnostní vyhlášení proběhlo dne 20. března 2019 ve velkém sále pražské Lucerny. Nečekaně jsem obdržel e-mailem pozvánku i já, protože jsem se umístil na krásném 2. místě. V porotě soutěže zasedli mimo pedagogů pořádající školy i rodiče Filipa, herci Táňa Fischerová, Jan Vlasák a Vladimír Kudla, kteří četli v průběhu vyhlášení vítězné práce.
O hudební doprovod se postaral Jiří Březík.
Po dojemné vzpomínce na Filipa Venclíka od jeho tatínka proběhlo vyhlašování tří vítězů z každé literární kategorie. Cenami pro vítěze byla trička, knihy obsahující vítězné práce z předešlých ročníků, CD účinkujícího hudebníka, několik dalších drobností a především dřevěná, téměř metr vysoká kočka – tradiční každoroční ocenění.

M. Kovařík, ISŠ