Florencie ve Slavkově

Vítejte na Moravě

legnerjProjekty, Zahraniční spolupráce

Ve dnech 27. – 31. 3. 2023 jsme měli možnost hostit gastronomickou odbornou školu IPSSEOA Bernando Buontalenti z italské Florencie, kteří nám opětovali naši listopadovou návštěvu v rámci projektu Do světa 2022! – „Můj kraj – můj hrad“ v Itálii. V pondělí v nočních hodinách přiletělo 12 studentů se 2 učitelkami a naši žáci se svými rodiči si je na letišti vyzvedli a odvezli domů.


V úterý dopoledne byla naše početná skupina přivítána starostou města Michalem Boudným, následovalo přivítání zástupkyní školy pro teoretické vyučování Danielou Hortovou, prohlídka školy a oběd ve školní jídelně zakončený kávou a věnečkem od našich cukrářek. Lenka Svobodová si pro všechny účastníky připravila zajímavý workshop „senzorické hodnocení potravin“.

Ve středu dopoledne nás v historické budově krajského úřadu JmK přijali Přemysl Putna z odboru vnějších vztahů, Petr Springinsfeld, předseda Výboru pro meziregionální vztahy, Lenka Endlicherová z odboru školství a ředitelka školy Vladislava Kulhánková. Měli jsme možnost si prohlédnout celý krajský úřad včetně nádherného výhledu na Brno ze střechy úřadu. Následovala prohlídka Brna s jeho krásnými památkami. Odpoledne jsme objevovali plno zajímavostí ve Vida! science centru.

Sklárna Vetropack a vinařství Spielberg byl program čtvrtečního dne. Dopoledne jsme se v Kyjově seznámili s výrobou skla, prohlédli jsme si celou sklárnu včetně výroby, nahlédli jsme přes počítač i do varny, kde byla teplota 1520 °C. Poté jsme se autobusem přesunuli do Archlebova, kde jsme si prošli celé vinařství Spielberg, od sklepa až po restauraci a salonek v horním patře. Všichni měli možnost ochutnat jako welcome drink vinný mošt.

Poslední den, pátek, jsme strávili už jen ve Slavkově u Brna. Prohlédli jsme si interiéry zámku Slavkov u Brna, prošli se zámeckým parkem a opět poobědvali ve školní jídelně. Po obědě jsme měli možnost posedět ve školní kavárně s chutnou kávou a českými dezerty z naší cukrářské dílny.

V nočních hodinách jsme se sešli opět na letišti, abychom se rozloučili s našimi přáteli z Florencie. V průběhu celého týdne vznikla nová přátelství, někteří se před odletem neubránili slzičkám. V brzkých ranních hodinách nám přišla zpráva, že všichni italští přátelé dorazili v pořádku domů. Byl to náročný týden plný zážitků, na které budeme vzpomínat velmi dlouho.

L. Poláčková, P. Štěpánek ISŠ