Stáž žáků v Římě

Stáž Řím 2023

legnerjProjekty, Zahraniční spolupráce

nejprve z pohledu účastníka

Ve středu 23. 1. 2023 jsme se v šestičlenné skupině vydali na měsíční stáž do Říma. Odjezd jsme měli v odpoledních hodinách z Brna s přestupem ve Vídni. Cesta byla dlouhá, ale vše jsme zvládli bez problémů.


Po příjezdu do Říma na nás již čekala naše paní koordinátorka Hana Procházková, mile nás přivítala a společně jsme se taxíky vydali do našeho hotelu NH Collection Vittorio Veneto. Nejprve jsme se zabydleli, vyřešili organizační věci a poté se vydali společně s paní Procházkovou na procházku Římem. Další den ráno se s námi paní Procházková rozloučila a tím naše stáž mohla započnout, jelikož to byl i náš první pracovní den. Průběh stáže hodnotím jako velmi vydařený. Myslím, že nám to všem dalo hodně nových zkušeností nejen v pracovní sféře, i co se týče památek jsme toho stihli dost vidět, například Fontánu di Trevi, Coloseum, Andělský hrad, Španělské schody, Pantheon, Vatikán, Florencii, písčité pláže Ostie a mnoho dalšího. Loučení dne 23. 2. 2023 bylo těžké, protože jsme pracovali v dobrém kolektivu plném pohodových kolegů, ale nakonec jsme neodjížděli sami, protože společně s námi odjíždělo i plno hezkých vzpomínek.

T. Holková, ISŠ

 

poté z pohledu koordinátorky projektu

NH Vittorio Veneto, Corso D’Italia je čtyhvězdičkový hotel, který poskytuje ubytování v srdci Říma. Právě odtud se vrátila dne 23. února 2023 další skupina šesti studentů gastronomických oborů. Nejeli na dovolenou, ale na měsíční odbornou stáž hrazenou z projektu Erasmus+. A co se naučili? Bylo toho hodně – od nejrůznějších prací v kuchyni přes klipsování při obsluze, přípravu akcí pro 200 hostů,  míchání drinků, až po room servis. Ke komunikaci používali jak angličtinu, tak i pár italských slovíček, která v hotelu pochytili, a když to jinak nešlo, pak i ruce a nohy. Hotel poskytl studentům ubytování a třikrát denně stravu. S praktickými problémy pomáhala paní koordinátorka Hanka, anebo velmi ochotní kolegové. Ve volném čase poznávali stážisté blízké i širší okolí – určitě nezapomenou, jak na procházky centrem Říma, tak na výlet do Florencie. A jestli se studentům v Římě líbilo? Ještě před návratem domů napsali tři z nich, jestli by nemohli odjet na podzim zpátky na další stáž. A to mluví za vše.

Mgr. Š. Freyová, ISŠ Slavkov u Brna