Stáž v Římě

Na zkušenou do světa s Erasmem+

legnerjProjekty, Zahraniční spolupráce

Není to tak dávno, kdy mladí lidé po vyučení odcházeli na zkušenou do světa. Naučili se postarat sami o sebe, domluvit se v cizí zemi a hlavně zjistili, jak se jejich řemeslo dělá někde jinde.


Novodobou obdobou tohoto zvyku jsou dnes zahraniční stáže. Studenti to mají jednodušší než jejich praprababičky a prapradědečkové.  Škola jim prostřednictvím projektu zajistí cestu tam i zpět, ubytování, stravu, pojištění a odborné pracoviště. V případě jakéhokoli problému stačí obrátit se na tamní koordinátorku, která hned na místě pomůže.

Možnosti vyjet do ciziny využila na přelomu září a října skupinka šesti žákyň gastro oborů ISŠ Slavkov u Brna, která se vydala na měsíční stáž do Říma. Na pobyt a práci v hotelu NHC Vittorio Venetto vzpomínají všechny rády. Během čtyřech týdnů si mohly vyzkoušet, co to obnáší pracovat v kuchyni, restauraci a baru, obsluhovat na rautech i na pokojích. Některé se dostaly i za recepční pult.

Pobyt v Římě umožnil studentkám navštívit i turisticky atraktivní místa, jako jsou Španělské schody, Vatikánská muzea, Koloseum, Fontána di Trevi nebo Pantheon. Na koupání v moři a návštěvu Florencie budou také jistě rády vzpomínat.

A když jsme se studentek po návratu zeptali na jejich dojmy, odpověděla jedna z nich: „Dost jsem se bála někam vycestovat sama, ale po této zkušenosti už vím, že bych chtěla dál.“

Já osobně věřím, že zahraniční stáže mají smysl. Jen bych si přála, aby podobnou možnost měli všichni studenti.

Mgr. Š. Freyová

Učitelka angličtiny, ISŠ Slavkov u Brna