Zvláštní cenu v soutěži Svačina roku s Rio Mare vybojovala kuchařka ze Slavkova u Brna

ISŠ SlavkovAktuálně

Praha, 6. prosince 2019 – Zvláštní cenu v 7. ročníku celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare získala Kamila Karafiátová z Integrované střední školy Slavkov u Brna. Za Zvláštní cenu Rio Mare si mladá kuchařka odnesla poukaz v hodnotě 5 000 Kč.


Ve velkém finále se 4. prosince v gastronomickém studiu Chefparade proti sobě postavilo 15 nejlepších mladých kuchařů z celé České republiky, kteří soutěžili o ceny v hodnotě 45 000 Kč. Budoucí kuchaři měli za úkol připravit moderní a zdravou svačinu. Hlavní surovinou pro případu soutěžních receptů byly rybí produkty značky Rio Mare.

Zvláštní cenu Rio Mare v hodnotě 5 000 Kč si vyvařila Kamila Karafiátová z Integrované střední školy Slavkov u Brna s receptem „Rio Mare tuňáková tortilla“. První místo, ohodnocené poukazem na 7 000 Kč, obsadila Natálie Svobodová z Hotelové školy a obchodní akademie Havířov. Na druhém místě s poukazem na 5 000 Kč se umístil Vojtěch Kalina z Hotelové školy, VOŠ hotelnictví a turismu Poděbrady. Lukáš Záruba ze Středního odborného učiliště a Střední odborné školy SČMSD Znojmo si vybojoval třetí místo. Poslední cenu Rio Mare cena veřejnosti, kterou svým hlasováním rozhodli fanoušci na facebookové stránce Rio Mare, si odnesl Tomáš Kovačovský ze Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov. Vítěz získal produkty Rio Mare v hodnotě 2 500 Kč. Navíc školy, ze kterých byli ocenění studenti, získaly produkty Rio Mare ve stejné hodnotě.

„Rok od roku stojí před porotci stále náročnější úkol. Důvodem je nejen zvyšující se počet přihlášených studentů, ale také vyšší kvalita soutěžních receptů. Pro zpestření a zvýšení kreativity receptů jsme v letošním roce nově rozšířili stávající suroviny o Rio Mare sardinky a makrely. Ukazuje se, že rybí svačinky baví nejen studenty, ale že jsou inspirací také dalším zájemcům o zdravé a chutné recepty, které si mohou doma připravit,“ říká Lukáš Mouca, market manager Bolton Czechia.

Dlouholetým garantem soutěže a zároveň i hlavním členem odborné poroty je Mistr kuchař Vladimír Picka. Dalšími členy odborné poroty jsou Jiří Král, šéfkuchař restaurace Aureole a viceprezident pro gastronomii AHR ČR a Vladislav Stuparič, šéfkuchař a majitel kuchařského studia Atelier Culinary. Druhou porotu tvořili zástupci pořadatele soutěže společně s populární foodbloggerkou Evou Ehrenbergerovou. Finále moderovala již tradičně oblíbená herečka a kuchařka Markéta Hrubešová.

Do letošního rekordního ročníku se přihlásilo 160 studentů ze 47 odborných středních škol z celé České republiky. Celostátní gastronomickou soutěž pořádá společnost Bolton Czechia, která je výhradním distributorem rybích výrobků Rio Mare v české republice.

RECEPT ZVLÁŠTNÍ CENA RIO MARE – Kamila Karafiátová, Integrovaná střední škola Slavkov u Brna, Rio Mare tuňáková tortilla

Suroviny na 4 porce:

Tortila: 6 lžic hladké mouky, lžíce extra panenského olivového oleje Monini Classico, lžíce vody, lžička kypřícího prášku a sůl na dochucení; Náplň tortilly: konzerva Rio Mare tuňáka v olivovém oleji, menší svazek jarní cibulky, 1 lžíce sušených rajčat, 4 lžíce sterilované kukuřice, hrst salátu polníčku, avokádo, salátovou okurku, 2 střední rajčata, sůl a pepř;

Avokádový dip: avokádo, 2 lžíce lučiny, lžíce zakysané smetany, lžička pesta Arisi, stroužek česneku, na dochucení sůl, pepř a citrónovou šťávu LiMMi; Příloha: předvařená kukuřice

Postup:
Příprava tortilly: z vody, extra panenského olivového oleje Monini Classico, hladké mouky, soli a kypřícího prášku připravíme tuhé, ale pružné těsto, které necháme odpočinout. Poté vyválíme tenké placky, které opékáme na rozehřáté pánvi, nesmíme opékat příliš dlouho, tortilla by praskala.

Náplň, dip a salát: z lučiny, zakysané smetany, rozmělněného avokáda, pesta Arisi, česneku připravíme dip, který ochutíme citrónovou šťávou Limmi, solí a pepřem. Na olivovém oleji z Rio Mare tuňáka osmahneme nadrobno nakrájenou jarní cibulku, přidáme sušené rajčata a Rio Mare tuňáka v olivovém oleji. Dle potřeby osolíme a opepříme. Z polníčku, avokáda, okurky a rajčat připravíme salát, který ochutíme extra panenským olivovým olejem Monini Classico, solí a pepřem. Tortilly potřeme dipem, dáme salát a upraveného Rio Mare tuňáka. Svineme a krátce zapečeme v kontaktním grilu a zdobíme opečenou předvařenou kukuřicí.