Výměnný pobyt žáků v polském Rybniku

ISŠ SlavkovAktuálně

Výměnný pobyt žáků v polském Rybniku

Pomyslný štafetový kolík byl v projektu Comenius předán ze Slavkova do Rousínova. Po náročné přípravné fázi se uskutečnil první výměnný pobyt žáků z Rousínova v partnerské škole v polském Rybniku.

 

 

V rámci evropského vzdělávacího programu Comenius se ve dnech 5. 4. až 8. 4. 2011 uskutečnila výměnná akce v sousedním Polsku, které se zúčastnila šestice budoucích uměleckých truhlářů s doprovodem učitelů z rousínovského pracoviště školy.
Putování po stopách židovské kultury v Evropě jsme zahájili v polské Slezku. Ve městě Rybnik studenti jako detektivové s dobovými fotografiemi v rukou dokumentovali místa zdejších židů, jež pohřbila druhá světová válka.
Nádherný historický Krakov nám odhalil nejen tajemství hradního komplexu Wawel, nýbrž i zachovalé židovské město zvané Kazimierz. Šest hodin trvající prohlídka města s výkladem v anglickém jazyce byla pro nás silným kulturním zážitkem i jazykovým přínosem.
Návštěva Osvětimi přispěla k danému tématu svým zcela zvláštním způsobem. Přátelské vztahy mezi moravskými a polskými studenty se pěkně rozvinuly, což se projevilo i při týmové spolupráci v závěrečné powerpointové prezentaci. Zde mládež zpracovala úkoly na dané téma, spojené s osobními prožitky.
Také pohostinnost přátel v partnerské škole i v hostitelských rodinách obohatila naše interkulturní zkušenosti.
V prvním květnovém týdnu proběhne návštěva polských přátel v Rousínově, na kterou se velmi těšíme.

Mgr. Zdeňka Lešková