Realizace projektu EDISON na naší škole

ISŠ SlavkovAktuálně, Projekty

Realizace projektu EDISON na naší škole

 

V průběhu adventního týdne od 16. – 20. prosince 2013 jsme se zapojili do projektu EDISON. Je to multikulturní projekt, který poskytuje mládeži a dětem v České republice prostor a motivaci k přemýšlení o budoucích možnostech, založených na poznání lidí z různých kultur a jejich chování, případně vytváří zázemí pro takovéto prostředí. A jak to celé probíhalo pohledem našich žáků můžete zjistit v článcích níže.


 

 

Edison je vzdělávací multikulturní projekt, který umožňuje žákům a studentům poznání jiné kultury, zvyků a tradic. Poznáním jiné kultury jsou žáci donuceni komunikovat v cizích jazycích a mají možnost si vytvořit kontakty po celém světě.
Ve dnech 16. – 20. prosince 2013 na naší školu zavítali vysokoškoláci z celého světa, kteří nás měli zbavit našeho ostychu komunikovat v angličtině. Mezi tyto ,,náhradní učitele‘‘ patřil dvaadvacetiletý Číňan SuYuxin neboli Sam, který studuje třetím rokem na Novém Zélandě marketing. Sam byl v naší třídě hned v pondělí první tři hodiny a pomocí prezentace nám dokázal přiblížit kulturu a ekonomiku Nového Zélandu a Číny. Prostřednictvím internetu nám ukázal místa, na kterých se natáčel slavný film Hobbit. Ke konci společně stráveného dopoledne nás učil různá čínská slovíčka a na památku každému z nás napsal naše jména čínskými znaky. Na závěr samozřejmě nesměla chybět společná fotografie.
Jako další vysokoškolák do naší třídy zamířil Indra Salim, dvacetiletý Indonésan, který studuje také na Novém Zélandě. Ten nám zas pomocí prezentace ukázal národní zvyky Nového Zélandu a měnu a kulturu jeho země. Po složitém boji nás Indra dokázal naučil národní Indonésský národní tanec, což byla veliká zábava. Jelikož tři hodiny výuky utekly jako voda, byli jsme u konce. Indra, stejně jako Sam, nás naučil pár indonéských slov. Celá naše třída ho na oplátku také naučila několik velice zajímavých českých slov. S ním jsme se pro změnu také vyfotili. Indra se nám svěřil, že jeden z důvodů, proč chtěl navštívit  Českou republiku, byl postavit si sněhuláka, ale  nevyšlo mu to.
Ve čtvrtek jsme se mohli těšit na dvě sympatické slečny ze zahraničí. Jako první nám přišla povykládat o Ukrajině jednadvacetiletá Oksana, která studovala ve své zemi. Také ona nám formou prezentace ukázala historii, kulturu a krásnou krajinu Ukrajiny. Žáci si na vlastní kůži vyzkoušeli národní tanec ,,kozáček“, což nebylo tak jednoduché, jak se zdá. I naše žákyně se snažily ukázat klasické české tance polku a valčík. Oksaně se tance velice líbily, ale nejvíc byla unešená ze zimní čepice jednoho ze žáků naší třídy.
Jako poslední zahraniční studentku jsme vítali dvaadvacetiletá Egypťanka Esru. Tato mladá slečna studuje ve své zemi a nám pomocí prezentace a videí ukázala historické památky a kulturu v Egyptě. Poté jsme si s ní důkladně prošli cestovní ruch egyptských metropolí. Ovšem největší zážitek pro naše žáky bylo seznámení s arabským písmem. Byla to velká dřina, neboť v těchto zemích se píše zprava doleva.
Mezi další zahraniční studenty, kteří navštívili naší školu patřil Egypťan Mohamed a Peruánec Jammie. Ti s námi ale bohužel nesdíleli výuku.
Tento styl zpestření výuky se nám velmi líbil a rádi bychom si něco podobného zopakovali. Opravdu jsme získali nové přátele, neboť jsme s nimi stále v kontaktu. Na závěr bychom chtěli poděkovat všem organizátorům a hlavně zahraničním studentům, kteří nás procvičili nejen v angličtině, ale seznámili nás se zvyky, tradicemi, památkamikulturou a zajímavostmi své země, a to je pro naše studium velkým přínosem.

F. Herůfková a J. Klimek, žáci ISŠ

 

Další pohled na projekt očima žáků třídy 4.B HT

Dne 16. 12. 2013 na naši školu přijeli studenti z Nového Zélandu, Číny, Indonésie, Peru, Egypta a Ukrajiny. Studenti z projektu EDISON  se vžili do role učitelů a po celý týden komunikovali s žáky naší školy v angličtině.
V pondělí ráno do naší třídy 4.B HT přišel student z Egypta Mohamed Zayadi. Egypťan nás učil o politickém systému, cestovním ruchu a o hlavním městě Egypta Káhiře. Další tři hodiny nás seznamoval  Peruánec Jaimese zajímavostmi  přenádherného Peru,  tradicích a kultuře kečuánských kmenů.
V úterních odpoledních hodinách se některé naše žákyně staly průvodkyněmi a provedli všechny zahraniční studenty naším městem  a prohlídku města zakončili návštěvou místní kavárny a pizzerie.
Ve středu naši třídu navštívila Ukrajinka Oksana a Asraa z Egypta. Holky byly sympatickéa dozvěděli jsme se mnoho nových informací, pokusili jsme se psát své jméno arabsky.
V pátek  se zúčastnil výuky YuxinSu, který pochází z Číny, ale nyní žije a studuje na Novém Zélandě. Podle našeho názoru by lYuxinSu velmi zajímavý a chytrý člověk. Jeho angličtina byla na vysoké úrovni a jeho znalosti také.
Žáci naší třídy byli s návštěvou cizinců spokojení, procvičili si své znalosti angličtiny a dozvěděli se více o jiných zemí přímo od jejich obyvatelů.

K. Hálová, M. Stehlíková, K. Kliková, žáci ISŠ