Praxe v Caorle? Určitě ano!

ISŠ SlavkovAktuálně

V letošním roce jsme započali spolupráci s Integrovanou střední školou Slavkov u Brna. Spolupráce  spočívá v možnosti zahraniční praxe pro tři studenty, a to v hotelu Minerva v italském městečku Caorle. Délku praxe jsme stanovili na 3 – 4 týdny.


 

První trojice děvčat se k nám podívala již na konci dubna. Další skupinka přijela v červenci, v srpnu a poslední čtyři děvčata se starala o naše zářijové hosty. Průběh jednotlivých praxí byl, dá se říci, obdobný. Na začátku každého turnusu byly nervózní slečny s velikými kufry čekající na odjezd.
V jejich očích byla patrná nervozita, strach a očekávání. Po příjezdu do hotelu byly přímo tzv. „hozeny po hlavě“ do práce. Sobotní výměna klientů znamená, že pracuje „vše“, co má ruce a nohy. Od sobotní večeře najela děvčata na stále se opakující systém. Snídaně se střídaly s večeřemi, občas se přidal i nějaký ten oběd. Jen se vždy po týdnu změnily tváře klientů. Děvčata pochopila, že není jednoduché se některým lidem zavděčit a že s úsměvem jde všechno lépe. Dále poznala některá jídla italské kuchyně a také si vyzkoušela práci za barem. Hlavně se děvčata naučila pracovat v týmu. Ve volném čase se stážistky chodily slunit a koupat, zkoušely, kde mají lepší zmrzlinu a pizzu, navazovaly nová přátelství. Na konci praxe odjížděly, dle mého názoru, sebevědomé slečny, které si na vlastní kůži vyzkoušely samostatně pracovat a pobývat daleko od svých rodičů a blízkých.

A to je také hlavním cílem těchto praxí. Chtěli bychom pomáhat vzdělávat samostatné pracovníky, kteří umějí používat znalostí a dovedností ze školy, ale také umějí předvídat a být zodpovědní.

Musím říct, že všechny žákyně splnily naše očekávání. Pro některé byl problém odloučení, pro jiné způsob naší práce, pro další možná extrémně horké léto. Já ale doufám, že si děvčata odvezla spoustu pěkných zážitků, na které budou dlouho vzpomínat. V neposlední řadě bych si přála, aby se u nás naučila i něco praktického, co ještě neuměla a budou to moci využít ve svém dalším životě.

Monika di Lenardo, managerka hotelu