Moje šílenství

ISŠ SlavkovAktuálně

Moje šílenství

Často potkáváte lidi, kteří dělají to, co je baví? Jestli ne, tak přijďte za mnou a já vám ukážu svoji životní lásku, která se jmenuje flair  (úplný název flair bartending), ke které mě přivedli L. Hošek a L. Musil. Je to barmanská show, jejímž obsahem je podávání alkoholických a nealkoholických nápojů s netradičními až akrobatickými prvky a pohyby. Tuto disciplínu dělíme na:

  •  Working flair – používá se většinou za barem, láhev máte plnou minimálně do půlky a barman hází jednodušší triky téměř bez otočení láhve.
  • Exhibition flair – je to zajímavější část flairu více využívaná na soutěžích. Podmínkou je 20 ml minimálního množství tekutiny v láhvi, což dovoluje soutěžícím atraktivnější vystoupení pro diváky.

Flair mne začal bavit již před rokem. Jak jsem o tom poprvé uslyšel, řekl jsem si, že to je šílenství, které mi vyhovuje. Soutěž byla můj cíl a také jsem chtěl své zkušenosti poměřit s dalšími soutěžícími. Poprvé jsem se soutěže zúčastnil 24. 11. 2019 v brněnském ABZACu a umístil jsem se na 3. místě. Chtěl jsem sbírat další zkušenosti. Zúčastnil jsem se světové profesionální soutěže v Bratislavě, na kterou jsem se velmi těšil, protože měla úplně jinou úroveň, organizaci, soutěžící i sponzory.
Den 25. 1. 2020… den konání soutěže. Vylosoval jsem si číslo 2 a soutěžil jako druhý. Měl jsem hroznou trému, věděl jsem, že se neumístím ani v 10 lepších, ale na „stage“ jsem šel s tím, abych ukázal to nejlepší, co umím. Po vystoupení jsem měl hrozně skvělý pocit z toho, jak mne podporovali profesionálové, kteří mne vidí poprvé, ale ví, že se ještě potkáme a že si snad zapamatují mladého šíleného chlapa, který se nebojí ukázat, že něco umí. Skončil jsem 16. z 22, ale byl jsem spokojený
a měl moc pěkný zážitek. Výhrou bylo pro mne to, že jsem stál na jednom pódiu s jedněmi z nejlepších ve světě. Dál jsem se zúčastnil soutěže v brněnském Cabaret des Peches, která se konala 22. 2. 2020. Byla to taky světová soutěž – 40 soutěžících, stejná pravidla. Utkání bylo považováno za největší flairovou soutěž v České republice za posledních 9 let. O té soutěži opravdu můžu říct, že byla světová. T. Bielčík, můj dobrý kamarád, byl organizátorem. Porotu tvořili odborníci z Anglie a zároveň jedni z nejlepších flairbartenders staré školy. Opět jsem na pódiu stanul jako druhý. Nemůžu popsat ten pocit, když k tobě přijde profesionál a pozdraví tě jako první, když se na tebe dívají jedni z nejlepších na světě a vidíš v jejich očích to, že tě respektují, že tě mají rádi, že jsi zapálený pro flair
a to se jim líbí, že si jdeš za svým. Tento text je jen ukázkou flairových soutěží, se kterými nechci skončit. Své zkušenosti získávám v jednom z nejlepších barů –  Jekyll&Hyde, kde cítí moje srdce, že tady jsem doma se svojí rodinou.

 šílený Ukrajinec Sašik

P.S.

Saša u nás studuje druhým rokem obor kuchař-číšník, je propagátorem flairu a my se snažíme ho podporovat.  Někteří jste mohli jeho vystoupení vidět na plese MÚ Slavkov u Brna a na plese naší školy. Jeho text jsem musela nepatrně upravit, protože psaná čeština mu přece jenom činí potíže. Některé pasáže jsem ale nechala nezměněné, protože z nich cítíme jeho nadšení a snahu jít si za svým vysněným cílem.

Kulhánková Vlad.