Mistrovství ČR truhlář

Mistrem ČR mezi truhlářskými juniory se stal žák z Nového Jičína

legnerjMistrovství ČR oboru truhlář

Na výstavišti v Brně proběhlo ve čtvrtek 2. 3. 2023 při příležitosti Veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX finálové kolo 5. ročníku Mistrovství České republiky oboru truhlář, vyhlášené Klastrem českých nábytkářů pro žáky tříletého učebního oboru truhlář. Hlavním cílem soutěže, organizované Integrovanou střední školou Slavkov u Brna, je podpora, zvyšování kvality a rozšiřování péče o talentované žáky a umožnit jim pravidelně měřit své dovednosti v daném oboru. Soutěž je zařazena do přehlídky „České ručičky“, zaměřené na popularizaci učňovského školství a splnila i podmínky pro zařazení do programu MŠMT Excelence. Jejím mediálním partnerem je odborný časopis Dřevařský magazín.


Jedná se o soutěž jednotlivců, do jejíhož brněnského finále postoupilo 13 vítězů předchozích krajských kol proběhnuvších v rámci jednotlivých krajů ČR, k nimž se přidalo i 6 žáků z pozvaných partnerských škol ze Slovenska, Polska a Maďarska. Záštitu nad finálovým kolem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, prezident Hospodářské komory ČR Ing. Vladimír Dlouhý, CSc, senátor MUDr. Karel Zitterbart, Ph.D., Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich, primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková, předseda představenstva Krajské hospodářské komory jižní Moravy Ing. Michal Štefl, starosta města Slavkov u Brna Bc. Michal Boudný a starosta města Rousínov Ing. Jiří Lukášek.

Ve finále ISŠ Slavkov u Brna neměla tentokrát svého zástupce, protože v těžké konkurenci Jihomoravského kraje se naši žáci museli letos sklonit před vítězným žákem z Masarykovy střední školy Letovice. Finalisté měli za úkol vyrobit před návštěvníky veletrhu v daném časovém limitu stoličku, kterou hodnotila nezávislá komise složená z odborníků z praxe. Podle hodnotící komise se svého úkolu nejlépe zhostil a stal se mistrem ČR v oboru truhlář Lukáš Klézl ze Střední školy technické a zemědělské Nový Jičín, na druhé pozici se umístil Dominik Sabol z Masarykovy střední školy Letovice a třetí příčku vybojoval Jan Brávek z SPŠ a SOU Pelhřimov. Výše jmenovaný letošní Mistr ČR Lukáš Klézl byl navíc porotou nominován k zisku zlaté plakety v projektu „České ručičky“. Nejlepším zahraničním soutěžícím se stal Konrad Wojewodzic z polské Kalwarie Zebrzydowska. Všichni soutěžící obdrželi upomínkové předměty a drobné dárky. Ti nejlepší si odnesli hodnotné ceny a vítěz i finanční odměnu, za což děkujeme všem sponzorům a partnerům této akce. Jmenovitě Jihomoravský kraj, KLASTR českých nábytkářů, České ručičky, BVV Brno, Kili Šlapanice, Berner Praha, město Slavkov u Brna, město Rousínov, zámek Slavkov u Brna, Sollus nábytek Tučapy, Dřevodílo Rousínov, DSN Brno, LIKO-S a.s. Slavkov u Brna, WOOD 4 EVER Postřelmov, WOOD&METAL design Žatčany, RAMIA workbench Písek, PROSTO interiér s.r.o. Němčany, sušárna řeziva ŠULC Rousínov, nářadí HAROM Rychnov nad Kněžnou, TOMEK Vyškov, Slavkovský pivovar, Delikomat, Coca-Cola, Pospíšil Vyškov, Truhlářství Koutňák Zvonovice.

Ing. V. Zoul, ISŠ