Legiovlak ve Slavkově u Brna

ISŠ SlavkovAktuálně

Obyvatelé města Slavkova u Brna měli možnost ve dnech 6. – 8. prosince si  prohlédnout  Legiovlak. Také my, žáci ubytovaní na domově mládeže, jsme se vydali vlak zhlédnout.


Prohlídka probíhala dobře i za trochu nepříznivého počasí. Ve vagónech byly také umístěny zdroje tepla, u kterých jsme se mohli ohřát, pokud nám byla zima. Výklad o legiovlaku byl zcela bezchybný a také záživný. Dozvěděli jsme se zde, něco o tehdejším zdravotnictví a také o možnosti ubytovaní v legiovlaku.

Něco o legiovlaku:
Legiovlak se skládá z 11 zrekonstruovaných vagónů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918-1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, krejčovského, obrněného, prodejního, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech čekala na návštěvníky rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografii na panelech mapujících historii čs. Legií

D. Veselá, žákyně školy, ISŠ