Konference a návštěva automobilky Mercedes-Benz v Kecskemétu

ISŠ SlavkovAktuálně

Konference a návštěva automobilky Mercedes-Benz v Kecskemétu

Učitelé z naší školy se ve dnech 25. – 26. 9. 2013 zúčastnili konference „Vocationally Orientated Language Learning for Automotive Professions Network“ a navštívili provoz automobilky Mercedes-Benz Kecskemét, Maďarsko.

 


 

 

 

 

 

I když tomu zavile nevěří a jsou přesvědčeni, že celý život jinak než česky nepromluví, realita je rychle vyvede z jejich omylu.  Řeč je o výuce cizího jazyka v učebních oborech, přesněji o výuce odborného cizího jazyka. Této problematice byla věnována dvoudenní mezinárodní konference v maďarském městečku Kecskemét, kde je mimo jiné sídlo automobilky Mercedes-Benz, která úzce spolupracuje s tamější univerzitou v oblasti technického  jazykového  vzdělávání. Každý, kdo chce být zaměstnán v této společnosti, musí absolvovat intenzivní jazykové školení (v tomto případě se jedná o německý jazyk), které trvá několik hodin denně a poté je vyslán na 3 – 4 měsíce do mateřské továrny v Německu “na zkušenou”. Na závěr pobytu pak skládá jazykovou zkoušku.
Požadavky na znalost odborného cizího jazyka jsou ze strany zaměstnavatelů stále vyšší. V době ekonomického poklesu, nasycenosti trhu a rostoucí konkurence snáze obstojí  ti absolventi, kteří mohou svému zaměstnavateli nabídnout kromě své odbornosti, šikovnosti a pracovitosti i základní jazykovou výbavu. Navíc skončily ochranné lhůty pracovních trhů v Rakousku a Německu, takže se absolventům otvírají další  možnosti práce v cizině. Z tohoto pohledu nabídlo setkání v Kecskemétu nejen inspiraci, ale i praktickou pomůcku při výuce odborného jazyka. Jan Kala z Centre for Modern Education CZ představil e-learningový program Automotive Language Learning, který naše škola již začala před několika měsíci používat.  Výukový portál obsahuje více jak čtyři tisíce slidů s kvízy, videi, poslechovými cvičeními, články, apod. Nespornou výhodou je i interaktivní obrázkový odborný slovník a fakt, že se to díky animaci “hýbe”, pomáhá studentům lépe chápat odborné výrazy.
Samostatnou kapitolou pak byla návštěva továrny Mercecdes-Benz. Prošli jsme výrobu a měli možnost sledovat, jak z několika kusů plechu postupně vzniká tolik žádaný automobil.

Mgr. Vladimír Hirt