Galaxie získala čtvrté místo

ISŠ SlavkovAktuálně

Největší barmanská soutěž se konala opět v Ostravě a to již XIX. ročník AHOL CUP 2017 a my jsme nemohli chybět. Opět jsme se zúčastnili kategorie Junior Teatender Competition, tentokrát byl sponzorem společnost OXALIS, díky které bylo velmi neobvyklé zadání.


 

Hned po brzkém raním příjezdu do multifunkční auly Gong, která je vybudovaná v historickém plynojemu, který nyní slouží jako nevšední multifunkční centrum. Tomáš s Lukášem vylosovali soutěžní čísla, tentokrát 10 a 11, což pro nás znamenalo, že soutěžit budou až v odpoledních hodinách.
Následovalo slavnostní zahájení, kdy ředitelka školy přivítala všech 130 soutěžících, v několika kategoriích (barmani, baristé, teatendři a také čtyřčlenná kuchařská družstva), komisaře a partnery této soutěže. Poté následovala rozprava s komisaři v každé kategorii, kdy si soutěžící ujasnili pravidla a postup soutěže.
Soutěž teatenderů se skládá ze tří částí – degustace, příprava klasických čajů a poté volného nápoje. Degustace proběhla hned po zahájení soutěže, kdy soutěžící musí poznat čtyři z osmi předem daných vzorků, tentokrát zeleného čaje. Oba pánové byli velmi úspěšní a dokázali poznat tři vzorky. Poté jsme měli celé dopoledne možnost sledovat naše soupeře a čekat až na odpolední hodiny, kdy budou moci předvést svoje umění.
Tomáš jako desátý předvedl sebejistý výkon, kdy přesvědčil komisařku, že zelený čaj umí bez problémů připravit a jen podle barvy nálevu poznat, že je čaj správně vyluhovaný, čímž splnil část přípravy klasického nápoje, a mohl se pochlubit úžasným drinkem s názvem Galaxie. Povedlo se mu navrstvit tři oddělené složky do sklenice a tím dokázal komisařům, že se během tří soutěží zlepšil tak, jako jiní soutěžící za několikanásobně delší čas. Vybojoval  naší škole krásné čtvrté místo.
Lukáš jako poslední soutěžící dne bez problémů poznal svůj zelený čaj a dokázal připravit volný nápoj, jehož hlavní složkou byla CASCARA, což je nápoj připravený ze slupek kávových třešní, které se získávají sušením těchto slupek na slunci poté, co se z nich odstraní kávové zrno. S touto surovinou museli pracovat všichni soutěžící a Lukášovi se podařil připravit nápoj s ovocnou příchutí s názvem Malinový Gargamel. Tento drink měl krásnou červenou barvu a byl servírován jako teplý nápoj s plovoucími malinami. Komisaři Lukáše ocenili body, takže získal krásné šesté místo.
Poté jsme již čekali pouze na vyhodnocení, kdy jsme si dokázali, že jsem zdatnými soupeři. Těšíme se na další soutěže, kde se potkáme již s našimi kolegy soutěžícími a komisaři.

Mgr. Bc. L. Svobodová, ISŠ