Concours Mondial de Bruxelles 2020

ISŠ SlavkovAktuálně

Nikdy jsem si nemyslela, že práce someliéra může být tak zábavná. Po účasti na Mezinárodní soutěži vín Concours Mondial de Bruxelles 2020 v Brně jsem však změnila svůj názor.


Nikdy jsem se podobné akce neúčastnila. Zprvu jsem z funkce someliéra byla nervózní, to se ovšem rychle změnilo. Moji porotci byli velice milí a usměvaví. Moje práce spočívala v rozlévání vzorků vín členům zahraniční poroty. Nečekala jsem, že mě práce bude tak bavit. Nasbírala jsem spoustu zkušeností, procvičila svoji angličtinu a poznala nové lidi. Poprvé jsem se dostala mezi opravdové odborníky na víno a mohla jsem pozorovat práci degustátorů. Soutěž byla zajímavou zkušeností, celou akci jsem si velice užila a věřím, že to nebyla moje poslední someliérská zkušenost.

D. Menšíková, ISŠ

 

Pár postřehů

Již 16. 9. 2019 jsme byli informováni, že Jihomoravský kraj se stane v roce 2020 hostitelskou zemí mezinárodní vinařské soutěže. Soutěž měla probíhat na přelomu dubna a května v areálu BVV v Brně a mělo se jí zúčastnit 400 zahraničních degustátorů a novinářů. Jako ředitelka školy jsem byla požádána o aktivní účast našich odborných učitelů a studentů na této prestižní akci a byla jsem nadšená, že by naši studenti a učitelé dostali profesní životní šanci. Bylo mi jasné, že studenti budou mít možnost získat osobní zkušenost s realizací mezinárodní vinařské soutěže a tyto podmínky jim nikdy ve škole nejsme schopní simulovat. Zúčastnili jsme se pracovních jednání, kde nám byly sděleny požadavky, a začali připravovat studenty. Práce na pozicích byla podmíněna aktivní znalostí anglického jazyka a náš pan učitel angličtiny studenty svědomitě připravoval i v době prázdnin, protože akce byla přesunuta na září 2020. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli akce bude realizována, ale podařilo se. Obavy, jak se naši studenti s touto výzvou poperou, byly značné, ale věřili jsme jim. Již v průběhu soutěže jsem byla kontaktována a slyšela jen pochvalu na naše „someliéry“. Po akci jsem v ředitelně vyslechla informace našich studentů a byla jsem opravdu ráda za jejich nadšení a kladné ohlasy. Velké poděkování patří mým kolegům p. L. Poláčkové a Mgr. Hirtovi za přípravu studentů na soutěž a PhDr. M. Chladovi a jeho týmu ze Svazu vinařů ČR za svěřenou důvěru v naši školu a naše studenty, neboť dle jejich slov se těší na další akci pod jeho taktovkou.

Kulhánková Vlad., ISŠ

formát pdfpoděkování hejtmana Jihomoravského kraje