Budoucí automechanici z ISŠ Slavkov v kolínské automobilce

ISŠ SlavkovAktuálně

 Po loňské exkurzi do naší historické a světově proslulé továrny TATRA v Kopřivnici navštívili v tomto roce žáci 1. a 2. ročníků oboru automechanik 8. června 2015 „ mladou“ továrnu TPCA Kolín, kde se vyrábějí malé osobní automobily.


Tato továrna začala vznikat na zelené louce v roce 2002 a již v roce 2004 z ní vyjely první automobily. Vyrábí se zde malé vozy značky TOYOTA, PEUGEOT a CITROËN, jejichž produkce míří z více než 99 % zhruba do 58 zemí světa.
Na úvod exkurze jsme zhlédli prezentaci o vzniku firmy, celé výstavbě a vývoji až do dnešní doby. Výrobce používá nejmodernější a k životnímu prostředí velice šetrné technologie a zařízení. Viděli jsme všechny výrobní haly, linky a celý výrobní proces od lisování, svařování, lakovny, montáže až po velmi přísnou kontrolu kvality každého automobilu. Velmi zajímavé bylo plně robotizované svařovací pracoviště bez lidské obsluhy.
Poté se žáci ustrojili do ochranných přileb a brýlí. Každý si zavěsil na krk přijímač se sluchátky, ve kterých slyšel výklad průvodce a nasedl do vláčku, který nás vezl přímo po halách. Mohli jsme tak na vlastní oči sledovat vznik nových aut.
Na konci prohlídky se žáci zajímali o pracovní příležitosti, o požadavky kladené na zaměstnance i o jejich odměňování. Dozvěděli se tak spoustu zajímavých informací ze svého oboru. Shodli se, že i přes delší a únavnou cestu exkurze opravdu stála za to. Ve firmě je samozřejmě zakázáno fotografování, na několika přiložených ilustračních snímcích jsou vidět vyráběné typy aut.

Ing. R. Kučera, ISŠ