Czech-American TV navázala spolupráci se studenty Jihomoravského kraje

legnerjAkce školy

V přiložené tiskové zprávě bychom Vám rádi představili spolupráci studentů Jihomoravského kraje s americkou nekomerční televizní stanicí Czech-American TV (CATVUSA) se sídlem ve státech Florida, Illinois a Texas. CATVUSA se již řadu let zaměřuje na propagaci České republiky v zahraničí a pravidelně spolupracuje se studenty z různých koutů Česka.

Spolupráce se studenty z Jihomoravského kraje je však novinkou. Příkladem této kooperace jsou již první výstupy. Jedná se o reportáže s tradičními českými recepty na vánoční perníčky či ovocné knedlíky, a navíc právě v těchto dnech odvysílala v zahraničí Czech-American TV televizní pořad zaměřený na zajímavé destinace Jihomoravského kraje. Pořady kabelové televize v USA sleduje více než 3 miliony domácností ve 110 amerických městech a jeho záznamy včetně video-receptů lze zhlédnout na www.catvusa.com.


Na realizaci projektů Czech-American TV se podílejí studenti jak středních, tak vysokých škol
z celé České republiky. V Jihomoravském kraji nově spolupracuje s CATVUSA Integrovaná střední škola Slavkov u Brna. Prvními výstupy v rámci navázané kooperace s touto střední školou jsou video-recepty na tradiční české ovocné knedlíky či vánoční perníčky, které jsou u diváků obzvláště oblíbené. 

„Spolupracujeme v oblastech gastronomie a cestovního ruchu. V rámci gastronomie se jedná o prezentaci tradiční české a moravské kuchyně ve formě fotoreportáží, a v některých případech si Czech-American TV přímo natáčí postup přípravy konkrétní speciality, kterou žáci chystají,“ uvedla ředitelka ISŠ Slavkov u Brna Vladislava Kulhánková a dodala, že se žáci její školy podílí i na propagaci Jihomoravského kraje v oblasti cestovního ruchu: „V cestovním ruchu se žáci zaměřují na propagaci prostřednictvím článků a fotoreportáží, které se týkají nejen památek a přírodních krás, ale také lidových tradic a historie známých i méně známých míst. Teď momentálně připravují např. fotoreportáž o oblasti lužních lesů v okolí Břeclavska a příští rok v rámci praktické maturitní práce se zaměří na Pálavu a její okolí.“

V oblasti cestovního ruchu láká CATVUSA zahraniční turisty do Jihomoravského kraje už řadu let. Své o tom ví i radní Zastupitelstva Jihomoravského kraje v oblasti cestovního ruchu Jiří Kasala: „S Czech-American TV spolupracujeme již téměř 15 let. V případě této zahraniční propagace se právě dlouhodobá spolupráce předpokládá. Turisté ze zámoří a dalších zemí světa plánují svou dovolenou do Evropy dlouhou dopředu. A určitý čas také trvalo, než se Jihomoravský kraj a jeho kultura dostala zahraničním divákům do povědomí. Ale tím práce nekončí, s diváky je potřeba udržovat vztah a přinášet jim stále nové a přitažlivé turistické cíle. A náš region je v tomto ohledu opravdu velmi pestrý.“

Česká republika získá díky vysílání v Americe nejen spoustu nových zahraničních obdivovatelů, ale také nadaných studentů, televize jim totiž nabízí jedinečnou příležitost ke zdokonalení svých dovedností a možnost získat zkušenosti z praxe. „Myslím, že spolupráce tohoto typu nejsou otázkou prestiže, ale zkušenosti, a zejména mezinárodní zkušenosti jsou ve vzdělávání a rozvoji mladých lidí vždy dobré,“ okomentoval spolupráci náměstek hejtmana a radní v oblasti vzdělávání Jihomoravského kraje Jiří Nantl.

„CATVUSA je americká kabelová televizní společnost, která propaguje české regiony a jejich kulturní dědictví v zahraničí. Naše vysílání zasahuje přes 3 miliony domácností. Jde o unikátní nekomerční program v anglickém jazyce, který cílí nejen na diváky z USA, ale jeho záznamy sleduje i publikum z Kanady, Austrálie a západní Evropy. Na webu www.catvusa.com jsou k dispozici záznamy televizních vysílání a mnoho dalších vzdělávacích a nekomerčních projektů,“ dodal John Honner, ředitel Czech-American TV, který je českého původu.

Odkazy na video-recepty vzniklé ve spolupráci s ISŠ Slavkov u Brna: 

Recept na vánoční perníčky: https://catvusa.com/cooking/czech_christmas_gingerbread_cookies/ 

Recept na ovocné knedlíky: https://catvusa.com/cooking/czech-fruit-dumplings/ 

Reference na starší články:

Czech-American TV na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Czech_American_TV 

Czech-American TV představuje světu svého maskota, českého Honzu: https://rb.gy/kjggdg 

Czech-American TV propaguje Českou republiku v zahraničí již sedmnáct let: https://www.hkregion.cz/dr-cs/107797-czech-american-tv-propaguje-ceskou-republiku-v-zahranici-jiz-sedmnact-let.html